از تمبر معبد آناهیتا رونمایی شد

به گزارش وبلاگ فروغ، خبرنگاران/کرمانشاه مدیر پایگاه آناهیتا از رونمایی از تمبر معبد آناهیتا به مناسبت هشتاد و هشتمین سالگرد ثبت ملی این اثر تاریخی خبر داد.

از تمبر معبد آناهیتا رونمایی شد

مرتضی گراوند در گفت و گو با وبلاگ فروغ، اظهار کرد: مراسم رونمایی از تمبر معبد آناهیتا به مناسبت هشتاد و هشتمین سالگرد قرار دریافت این اثر در فهرست آثار ملی کشور، امروز(یازدهم آذر) باحضور جمعی از مسئولین استانی در محل معبد آناهیتا برگزار گشت.

وی شرح داد: حامی مالی تمبر معبد آناهیتا یکی از بانک های استان بوده و در این تمبر هم از عکس ستون های معبد استفاده کرده ایم.

مدیرپایگاه معبد آناهیتا در ادامه از گشایش نمایشگاه عکس نیم قرن فعالیت های باستان شناسی در معبد آناهیتا درحاشیه مراسم رونمایی از تمبر این اثر تاریخی یاد کرد و گفت: در این نمایشگاه 35 قطعه عکس از فعالیت های باستان شناسی اجرا شده در معبد آناهیتا از سال 1348 تا به امروز به نمایش درآمده است.

وی با بیان اینکه تاکنون پنج مرحله کار مطالعه، کاوش، مرمت و ساماندهی در معبد آناهیتا انجام گرفته، مطرح نمود: اولین مطالعات و فعالیت های باستان شناسی در معبد آناهیتا مربوط به سال 1348 است که توسط مرحوم کامبخش فرد از باستان شناسان مطرح ایرانی شروع شد و تا سال 1354 ادامه یافت.

گرواند شرح داد: در سال 1356 تا 1357 نیز مرحوم آذرنوش، در سال 1368 مرحوم ولی نوری و در سالهای1368 تا 1380 نیز مهریار و کبیری از دیگر باستان شناسان ایرانی در این محوطه تاریخی فعالیت های باستان شناسی انجام دادند.

وی اضافه نمود: آخرین مرحله مطالعات باستان شناسی در معبد آناهیتا توسط گروه باستان شناسان دانشگاه ساپینزا رم درحال انجام است که از روزهای گذشته شروع شده و تا چند روز آینده هم ادامه خواهد داشت.

مدیرپایگاه آناهیتا اضافه نمود: این گروه باستان شناسی طی روزهایی که در معبد فعالیت داشتند، روی سبک نظام ستون سازی و مواد فرهنگی کشف شده در معبد مطالعاتی را انجام دادند و در روزهای آینده به کشورشان بازخواهند گشت تا مطالعاتشان را مورد بررسی قرار دهند و نتایج آن را منتشر کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از تمبر معبد آناهیتا رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از تمبر معبد آناهیتا رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید