برنده جایزه تی.اس. الیوت معرفی گردید

به گزارش وبلاگ فروغ، اوشن ویونگ شاعر جوان ویتنامی ـ آمریکایی با اولین مجموعه شعر خود جایزه 25 هزار پوندی تی.اس. الیوت را به دست آورد.

برنده جایزه تی.اس. الیوت معرفی گردید

به گزارش وبلاگ فروغ، گاردین نوشت: جایزه تی.اس. الیوت که از مهم ترین جوایز شعر جهان محسوب می گردد، در بیست وپنجمین دوره خود نصیب اوشن ویونگ شاعر مجموعه آسمان شب با زخم ترکش ها شد.

کتاب این شاعر 29 ساله درباره تاثیر پیامدهای جنگ بر نسل های مختلف است. آسمان شب با رخم ترکش ها برنده جایزه شعر فوروارد و جایزه تام گان هم شده است. ویونگ پس از سارا هویی دومین شاعر نوقلمی است که با اولین مجموعه شعر خود پیروز به دریافت جایزه الیوت می گردد.

این شاعر ویتنامی تبار از میان فهرست 10 نفره نامزدهای نهایی این دوره که به خاطر نبود تنوع نژادی مورد انتقاد نهاده شد، انتخاب شد. ویونگ تنها شاعر رنگین پوست میان نامزدهای تی.اس. الیوت سال جاری بود، در حالی که چندین نویسنده رنگین پوست دیگر نامزد جوایز مهم ادبی دیگر شده بودند.

اوشن ویونگ در سایگون به جهان آمد و یک سال اول عمرش را در کمپ پناهندگان سپری کرد. او در دوسالگی به آمریکا رفته و در آنجا توسط مادر و مادربزرگش بزرگ می گردد. غیبت پدر در زندگی او، یکی از تم های تکرارشونده در بسیاری از آثار این شاعر است و او با اشاره به داستان های اساطیر یونان احساسات خود را در قالب شعر بیان نموده است. ویونگ هم اکنون استادیار دانشگاه ماساچوست است و دوره ای را برای نویسندگان و شاعران جوان برگزار می نماید.

ویونگ برای کسب این جایزه 25 هزار پوندی با تارا برگین شاعر مرگ غم انگیز النور مارکس، کرولاین برد شاعر در این روزهای تحریم، داگلاس دان شاعر وزوز یک مگس، لیوتیا فلین شاعر رادیو، مایکل سیمونز رابرتز شاعر منکونیا، رابرت مینهینیک شاعر خاطرات آخرین انسان، جیمز شرد شاعر اقامتگاه متروک، ژاکلین سافرا شاعر تمام مادران خشمگین من و رادی لامسدن شاعر خیلی خوشحالم که خودم هستم رقابت کرد.

از برندگان پیشین این جایزه شعر می توان به دن پترسون، تد هیوز، کارول آن دافی و شارون اولدز اشاره نمود.

این بیست وپنجمین دوره برگزاری جایزه تی .اس. الیوت بود که از سال 1993 برای بزرگداشت نام توماس استرنز الیوت ـ شاعر، نمایش نامه نویس و منتقد ادبی برنده نوبل ادبیات ـ نام گذاری شده است.

او در سال 1888 در ایالت میسوری آمریکا به جهان آمد و در مجموع، هفت نمایش نامه، 17 اثر غیرداستانی و 10 کتاب شعر نوشت. الیوت از کسانی چون هومر، دانته، شکسپیر و جوزف کنراد الهام گرفت و خود الهام بخش نویسندگان دیگری شد.

تی.اس. الیوت در دوران زندگی، جایزه های متعددی دریافت کرد که به نوبل ادبیات، نشان لیاقت از پادشاه جورج ششم در سال 1948، نشان افتخار دولت فرانسه در سال 1951، جایزه گوته در سال 1955، مدال دانته در سال 1959، نشان شوالیه ادبیات و هنر فرانسه در سال 1960 و نشان آزادی ریاست جمهوری در سال 1964 می توان اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برنده جایزه تی.اس. الیوت معرفی گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنده جایزه تی.اس. الیوت معرفی گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید