در سخت ترین دوران مدیریتی صنعت و تجارت کشور قرار داریم

به گزارش وبلاگ فروغ، رئیس اتاق اردبیل با اشاره به اینکه شرایط فعلی، سخت ترین دوران برای وزارت صنعت، معدن و تجارت است، گفت: فشارهای مختلفی بر روی اقتصاد، صنعت و تجارت کشور وجود دارد، وزیر و معاونین وزارت صنعت، معدن و تجارت با مسائل عدیده ای دست وپنجه نرم می کنند.

در سخت ترین دوران مدیریتی صنعت و تجارت کشور قرار داریم

حسین پیرموذن در هشتاد و هفتمین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی افزود: همان تحریم ها و فشارهایی که از بیرون اعمال می شد به نحوی از داخل هم رخ داد، مسئله ای تحت عنوان پیمان سپاری با بانک مرکزی داشتیم که در نتیجه آن بسکمک از کارت های بازرگانی تعلیق شدند و مسائل عدیده ای برای فعالان بخش خصوصی ایجاد شد.

او تأکید کرد: ما اعتقادی به ارز 4200 تومانی نداریم، اعتقاد داریم که این ارز فساد آور است، از طرفی هم برخی ها می گویند اگر ارز 4200 را حذف کنیم باعث ایجاد تورم می شود که درست می گویند، اما باید مدیریت این موضوع مانند روش هایی باشد که در اقتصاد جهان تعریف شده و آن کمک به افراد نیازمند به روش های تأمین نقدینگی و اجناس با درمان رایگان است.

پیرموذن شرح داد: کاری که وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان او در مورد حل وفصل موضوع پیمان سپاری ارزی انجام دادند برای بخش خصوصی خیلی اهمیت داشت، بسکمک از صادرکنندگان از این بابت مشکل داشتند که باید از وزیر صنعت، معدن و تجارت بابت پیگیری و گره گشایی در این مورد تشکر کنیم.

رئیس خانه صنعت و معدن استان اردبیل گفت: تشکر دیگر من از بابت تفویض برخی از اختیارات به خانه های صنعت و معدن از سوی وزارتخانه است، این امر باعث شده است که تسریع در امور و صدور مجوزها اتفاق بیفتد.

رئیس اتاق اردبیل افزود: بانک صنعت و معدن در استان ما از بابت ارائه تسهیلات به فعالین بخش خصوصی ضعیف عمل می کند، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید این بانک را در استان اردبیل تقویت کند و اعتباراتی را برای استان در نظر بگیرد.

حسین پیرموذن گفت: ما واحدهایی در استان داریم که نیازمند کمک های فنی اعتباری هستند، ما تقاضا داریم که از محل کمک های فنی اعتباری بودجه ای برای استان به منظور کمک به این واحدها در نظر گرفته شود.

او با اشاره به مسائل تخصیص تسهیلات به واحدهای تولیدی، گفت: متأسفانه سیستمی که در بانک ها تعریف شده به این شکل است که نسبت به منابع و مصارف استان ها تسهیلات پرداخت می شود، این در مورد استان های کم برخوردار جفا است، باید از بودجه های ملی برای استان های کم برخوردار منابع تعریف شود.

پیرموذن افزود: در مورد شهرک صنعتی استان اردبیل، شهرک های صنعتی برای کمک به واحدهای تولیدی ایجاد شده اند و باید با امکانات کافی خدمات ارائه کنند، قانون می گوید وقتی زیرساخت شهرک های صنعتی بیشتر از 90 درصد آماده شدند به شرکت های خدماتی تحویل داده شوند، درصورتی که شهرک های صنعتی اردبیل با زیرساخت های ناقص به بخش خصوصی تحویل داده شده که مشکل مضاعف برای واحدهای تولیدی ایجاد شده است.

رئیس اتاق اردبیل تأکید کرد: در مورد شهرک صنعتی مشترک بین ایران و آذربایجان هم، ما تلاش بسکمک کرده ایم و توافق طرفین را جلب کرده ایم، اکنون خواهش می کنم که در مورد تخصیص زمین به این شهرک و مشارکت های بیشتر همکاری کنید تا این فرصت مهم از دست نرود.

لزوم نگاه عدالت محور به سرمایه گذاری در کشور

در این نشست، کننده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس نیز گفت: تا زمانی که ما با دید عدالت محور به سرمایه گذاری نگاه نکنیم اصلاً امکان ندارد که اتفاقی در کشور بیفتد.

علی نیکزاد افزود: از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت می خواهم که برنامه خود را برای 70 هزار بیکار استان اردبیل ارائه کنند، وزارت صنعت، معدن و تجارت یک صنعت مادر را در اردبیل راه اندازی کند، 79 درصد کارگاه های صنعتی کشور در 10 استان است، استان هایی مثل اردبیل محروم از این صنایع هستند و با کارگاه های تعطیل شده روبرو اند.

نایب رئیس مجلس تأکید کرد: جوانان استان در دیدارهای عمومی مراجعه می کنند و به دنبال کار هستند، این در حالی است که مدیران کل توانایی ایجاد پنج نفر اشتغال را ندارند و فقط تولیدکنندگان بخش خصوصی هستند که در این کشور اشتغال ایجاد می کنند.

او گفت: به دلیل اینکه اشتغال استان برای من بسیار مهم است، من هر بار که اردبیل می آیم حاضر هستم با اتاق بازرگانی و بخش خصوصی جلسه بگذارم و کمک کنیم که در این استان اشتغال ایجاد شود.

نیکزاد شرح داد: از بودجه 840 هزارمیلیاردی که برای سال آینده ارائه شده فقط 100 هزار میلیارد تومان برای توسعه و ایجاد اشتغال است، مابقی برای هزینه های جاری و بدهی های دولت اختصاص دارد و با این شرایط نمی شود اشتغال ایجاد کرد.

این کننده مجلس گفت: من به بخش خصوصی اعتقاد دارم، فعالان بخش خصوصی می توانستند وارد کار دلالی شوند اما به امر مهم تولید می پردازند و بار اصلی اشتغال استان بر دوش این عزیزان است.

کننده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس افزود: از سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به اردبیل چه چیزی عاید استان شد، وزیر در مورد بانک ها به بن بست خورده است، آقای وزیر باید مسائل تسهیلات را حل نماید، باید منابع را از بانک ها جمع کند و بانک ها را مدیریت کند.

نیکزاد تأکید کرد: بالاترین مشکل امنیتی استان ها و کشور در شرایط کنونی بیکاری است، استان اردبیل در حال حاضر هفتاد هزار بیکار دارد.

نایب رئیس مجلس گفت: پیشنهاد تعیین من در حوزه استانی این است که استاندار و معاون اقتصادی یک جلسه هفتگی برای حل مسائل بخش خصوصی برگزار کنند.

رشد 300 درصدی سرمایه گذاری در بخش صنعت کشور

در ادامه نشست، معاون صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: میزان سرمایه گذاری در بخش صنعت در کشور سال جاری 300 درصد رشد داشته است.

مهدی صادقی نیارکی اظهار کرد: ما سال جاری با دو چالش راهبردی در کشور روبه رو بودیم که اولی مربوط به شیوع کرونا بود که مرزهای اقتصادی جهان را جابجا کرد و ایران نیز به مانند بسکمک از کشورها گرفتاری و مسائلی را در بخش صنعتی و صادراتی پیدا کرد.

او دومین چالش را تحریم ظالمانه استکبار جهانی مطرح نمود و گفت: این تحریم معیشت مردم و تولید صنعتی کشور را نشانه رفته بود که با برنامه ریزی انجام شده از ابتدای سال سعی کردیم تا با دور زدن تحریم ها به نوعی توان تولید کشور را حفظ کرده و به ارتقا معیشت مردم کمک کنیم.

معاون صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: آن هایی که به دنبال به زانو درآوردن ملت ایران بودند امروز از تاریخ جهان حذف شدند و تحریم های استکبار نیز نتیجه عکس داده چراکه در بخش های مختلف در حوزه تولید و صنعت با فرایند توسعه قابل قبولی روبه رو هستیم.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در 10 ماهه سال جاری مجموع پروانه های صادر شده هشت درصد نسبت به سال قبل رشد داشته و شاهد بهره برداری از پنج هزار و 700 واحد صنعتی در کشور بودیم.

صادقی نیارکی اشتغال این واحدهای صنعتی را بیش از 107 هزار نفر به صورت مستقیم اعلام نمود و ادامه داد: در بخش اشتغال نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 28 درصد رشد به انجام رسیده است.

صادقی نیارکی به جواز تأسیس 10 ماهه سال جاری اشاره کرد و گفت: 31 هزار فقره جواز تأسیس در 10 ماهه سال جاری صادر شده درحالی که در 40 سال قبل 77 هزار جواز تأسیس صنعتی در کشور صادر شده بود که یک جهش مناسبی را در سال جهش تولید نوید می دهد.

او رشد به ثبت رسیده در جواز تأسیس صادر شده را 37 درصد اعلام نمود و افزود: در واگذاری زمین به بخش صنعت صد درصد و همچنین پروانه بهره برداری در داخل شهرک های صنعتی یک جهش فوق العاده ای را شاهد هستیم که در استان اردبیل نیز همین فرآیند با قوت و قدرت ادامه یافته است.

صادقی نیارکی به رشد 70 درصدی صدور پروانه بهره برداری صنعتی در استان به تعداد 207 واحد اشاره کرد و ادامه داد: در این استان سال جاری به رغم همه محدودیت ها زمینه اشتغال شش هزار و 670 نفر در بخش صنعت به وجود آمده و سرمایه گذاری صنعتی نیز به بیش از هزار و 150 میلیارد تومان رسیده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سخنان خود به تعیین تکلیف واحدهای راکد نیز اشاره کرد و گفت: 9 هزار واحد صنعتی راکد و تعطیل شده در سال جاری به چرخه تولید بازگشتند که در استان اردبیل تعداد واحدهای راکد فعال شده 56 مورد با اشتغال هزار و 200 نفر بوده است.

او همچنین مشکل اصلی تولید را تأمین مواد اولیه اعلام نمود و گفت: بسکمک از واحدهای صنعتی تا سه شیفت نیز آماده فعالیت هستند اما در تأمین مواد اولیه برخی مسائل وجود داشته که با همراهی و همکاری مجلس، دولت و قوه قضائیه سعی و تلاشمان بر این است تا از این گردنه سخت عبور کنیم و بدون وابستگی به خارج نیازهای صنعتی کشور را تأمین کنیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "در سخت ترین دوران مدیریتی صنعت و تجارت کشور قرار داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سخت ترین دوران مدیریتی صنعت و تجارت کشور قرار داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید