فارابی و عطار در فهرست گرامیداشت یونسکو قرار گرفتند

به گزارش وبلاگ فروغ، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، از قرار دریافت ابونصر فارابی و عطار نیشابوری در فهرست گرامیداشت کمیسیون ملی یونسکو اطلاع داد.

فارابی و عطار در فهرست گرامیداشت یونسکو قرار گرفتند

حجت الله ایوبی با اشاره به بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی و گرامیداشت 1750امین سالروز تاسیس دانشگاه جندی شاپور از سوی کمیسیون ملی یونسکو در سالی که گذشت بیان کرد: هر دوسال یکبار کشورها می توانند دو شخصیت برجسته خود را که تولد و وفات آنان در مضربی از 50 است به یونسکو معرفی نمایند و بزرگداشت این شخصیت ها برگزار گردد.

وی گفت: پس از آنالیز گروه های کارشناسی در نهایت دو شخصیت ابونصر فارابی و عطار نیشابوری برای معرفی به یونسکو به منظور درج در فهرست گرامیداشت انتخاب شدند. ابونصر فارابی از مفاخر ایران در علوم زبان و ریاضیات و کیمیا و هیات و موسیقی و طبیعیات و الهیات و علوم مدنی و فقه و منطق بوده است. بزرگداشت این نابغه اندیشمند که در سراسر عمر در راستای پیوند و تلفیق دین و فلسفه در تاریخ اندیشه اسلامی کوشش کرد اتفاقی بزرگ است و خرسندیم نام معلم ثانی در فهرست گرامیداشت یونسکو نهاده شد.

ایوبی در ادامه با اشاره به صندلی رفیع عطار نیشابوری و قرار دریافت این عارف و شاعر نامی ایران در فهرست گرامیداشت یونسکو بیان کرد: جای خرسندی است که نام عطار که عمر خود را در سده شش و هفت قمری در راه سیر سلوک گذاشت در این فهرست نهاده شده و شاهد برپایی بزرگداشت این عارف و شاعر نام آور ایران هستیم.

وی با بیان اینکه هر یک از مشاهیر می توانند برای هر منطقه و کشور هویت بسازند تاکید نمود: برنامه های متنوعی در بزرگداشت ابونصر فارابی و عطار نیشابوری در دست خواهد بود که به زودی اعلام می گردد.

منبع: دنیای سفر

به "فارابی و عطار در فهرست گرامیداشت یونسکو قرار گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارابی و عطار در فهرست گرامیداشت یونسکو قرار گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید