واکنش به اظهارات فرماندار شهرقدس؛ چرا این زن دستور تیر داد؟ ، ننیجه دستور تیر چه بود؟

به گزارش وبلاگ فروغ، لیلا واثقی فرماندار شهر قدس به صراحت اعلام نموده است که دستور شلیک به مهاجمین به فرمانداری شهر قدس را صادر نموده است. او می گوید: معترضان در را شکستند و وارد شدند. سینه سپر می کردند و می گفتند اگر می توانید ما را بزنید. چون می دانستند نیروی انتظامی دستور شلیک ندارد... به نیروی انتظامی دستور دادم به هر کس که وارد ساختمان فرمانداری شلیک نمایند.

واکنش به اظهارات فرماندار شهرقدس؛ چرا این زن دستور تیر داد؟ ، ننیجه دستور تیر چه بود؟

به گزارش وبلاگ فروغ، کامبیز نوروزی در ادامه یادداشتش در جماران نوشت: این اولین موردی است که بطور معین معلوم می گردد دستور تیر توسط چه کسی صادر شده است. خانم واثقی صادقانه سخن گفته است. اما در این صداقت و صراحت نوعی تبختر و خوی خشونت دیده می گردد.

در هرحال ضروری است از این ماجرا تحقیق و آنالیز کامل به عمل آید. آیا شرایط برای دستور تیر فراهم بوده است؟ آیا نیروی انتظامی مستقر در محل مجاز به تبعیت از دستور او بودند. نتیجۀ دستور تیر چه بوده؟ آیا کسی با این دستور مجروح یا کشته شده است؟ مقررات انتظامی در این موارد چه می گوید؟ آیا بدون دستور تیر امکان حراست از ساختمان فرمانداری نبود؟

او گفته است مأموران حفاظت فرمانداری برای حفاظت از شهرداری رفته بودند. مضمون این حرف خانم واثقی می تواند این باشد که اگر آنها در محل فرمانداری می بودند احتمالاً قادر به مهار مهاجمین می شدند. به عبارت دیگر اگر در مواجهه با مهاجمین به شکل حرفه ای و اصولی با نیروی کافی رفتار می شد، نیازی به شلیک گلوله نبود. آیا گزارشی که او می دهد درست است؟ در اینصورت چرا برای تدارک دفاع از ساختمان فرمانداری نیروی کافی گسیل نشد. شاید با حضور مأمور محافظتی کافی، کار بدون شلیک یا دستور تیر فیصله می یافت. به این ترتیب غیر از خانم واثقی از کسان دیگری هم باید تحقیق گردد که در آن محل مسئولیت انتظامی داشتند.

دستگاه های نظارتی، خصوصاً دستگاههای نظارتی دولت، نمی توانند از این نمونۀ روشن به سادگی عبور نمایند. باید تحقیقات دقیق و کافی انجام گردد و میزان مسئولیت مقام های شهر قدس روشن گردد و چنانچه رفتاری غیرقانونی یا خارج از اصول مدیریت بحران داشتند با آن برخورد گردد.

این نمونه می تواند مدخلی باشد برای تحقیق های فراگیرتر از سایر مناطق و ابعاد و ابهامت حوادث شهرهای مختلف.

  • فرماندار زنی که 5 شب در ناآرامی ها به خانه نرفت؛ من دستور تیر دادم | ماجرای عجیب ترین صحنه اعتراضات شهر قدس
منبع: همشهری آنلاین

به "واکنش به اظهارات فرماندار شهرقدس؛ چرا این زن دستور تیر داد؟ ، ننیجه دستور تیر چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش به اظهارات فرماندار شهرقدس؛ چرا این زن دستور تیر داد؟ ، ننیجه دستور تیر چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید