وقتی همسرتان از شما سوءاستفاده عاطفی می نماید...

به گزارش وبلاگ فروغ، خبرنگاران: سوء استفاده عاطفی، شکل نامرئی خشونت خانگی است که به سختی می توان متوجه آن شد، زیرا موذیانه و نامحسوس روی می دهد. سوء استفاده عاطفی، به چیزی لطمه می زند و آن را نابود می نماید که برای مان خیلی عزیز و مهم است: برداشتمان از واقعیت!

وقتی همسرتان از شما سوءاستفاده عاطفی می نماید...

اگر سعی کنید در برابر کسی که از شما سوء استفاده عاطفی می نماید از خودتان دفاع کنید، تنها اتفاقی که می افتد این است او استراتژی های خود را قوی تر می نماید. اگر احساس ناراحتی و آزردگی یا فرسودگی خود را نشان دهید او سراغ عبارت هایی ماند این خواهد رفت: این ها همش خیالات خودت است! یا تو زیاد حساسیت به خرج می دهی!.

سوء استفاده عاطفی، شیوه ای معمول در روابطی است که در آن ها سوء استفاده های فیزیکی و هیجانی وجود دارد و نوعی خیانت به پایه های اعتماد و اطمینان محسوب می شود.

اگر شما هم یکی از کسانی باشید که مورد سوء استفاده عاطفی همسرتان قرار می گیرید احتمالا تصور می کنید نمی توانید از این شرایط رها شوید، اما باید بدانید که هر چند سخت است، اما این امکان وجود دارد که به واقعیت برگردید. سوء استفاده عاطفی، علائمی دارد که می توانید با یاری آنها، این رفتار مضر را تشخیص دهید. سپس می توانید راه های محافظت از درک خودتان از واقعیت را یاد بگیرید و برای خودتان ارزش قائل شوید، بنابراین دیگر مهم نیست اطرافیان تان چه می نمایند و چه می گویند، چون شما خودتان پشتیبان خودتان هستید.

چرا سوء استفاده عاطفی بسیار مضر است؟

سوء استفاده عاطفی، شکلی مرموزانه و مخرب از سوء استفاده است که ما را با درک و دریافت درونی خودمان بیگانه می نماید. تشخیص سوء استفاده عاطفی سخت است، زیرا بیشتر اوقات، از سوی افرادی اعمال می شود که دوست شان داریم و به آن ها اطمینان داریم.

همه ما یک حس یا شم درونی داریم که از آن برای تشخیص درست از نادرست، سالم از ناسالم و مفید از مضر استفاده می کنیم و اطمینان داریم افرادی که دوست شان داریم، این دریافت های ما را تائید می نمایند، اما اگر مورد سوء استفاده عاطفی قرار بگیریم، احتمالا ارتباط با این حس ارزشمند را از دست خواهیم داد.

افرادی که تجربه تلخی را از سر گذرانده اند و ضربه روحی خورده اند، آن هایی که شخصیت های وابسته تری دارند و کسانی که با یک فرد خودشیفته ارتباط عاطفی برقرار نموده اند، بیشتر ممکن است که مورد سوء استفاده عاطفی قرار بگیرند یا اصطلاحا احمق فرض شوند.

اگر کسی به سوء استفاده عاطفی از شما ادامه دهد، وارد سیکل معیوبی می شوید: سوء استفاده عاطفی باعث می شود به خودتان شک کنید، و همین شک شما را در معرض سوء استفاده بیشتر قرار می دهد. این چرخه معیوب، در بلند مدت تاثیر هایی بر شما می گذارد مانند اضطراب، افسردگی، بد بینی و عدم اطمینان به خود و دیگران.

از کجا بدانید مورد سوء استفاده عاطفی قرار گرفته اید؟

کسی که مورد سوء استفاده عاطفی در رابطه زناشویی قرار می گیرد، وقتی همسرش او را تهدید می نماید یا مهربان می شود، می ترسد. جهان برای این فرد، بیشتر اوقات مه آلود و غیرعادی است، گویی در میان غبار و ابهام به دنبال واقعیت می شود.

مغز ما به گونه ای عمل می نماید که احتیاج داریم افکار و رفتار های ما، بیشتر اوقات تائید شوند و مورد حمایت و احترام و اعتبار باشند. اگر این تائید و اعتبار را دریافت نکنیم، به خودمان شک خواهیم کرد. هر چند تشخیص اینکه مورد سوء استفاده عاطفی قرار می گیرید کار سختی است، اما به هر حال علائمی وجود دارد که می توانید از آن ها یاری بگیرید:

تمام مدت احساس گنگی و سردرگمی دارید یا انگار مغزتان کار نمی نماید و احمق شده اید.

اگر مدام شک دارید که چیزی در رابطه تان خوب پیش نمی رود، پس احتمالا خوب پیش نمی رود. یک رابطه سالم باید به شما احساس آرامش و اطمینان بدهد و شادتان کند. دوست داشتن و دوست داشته شدن اصلا به این معنی نیست که احساس کنید هیچ کنترلی روی امور ندارید.. احساس می کنید با واقعیت قطع ارتباط نموده اید و به سختی می توانید به خاطر بیاورید مثلا اتفاقی واقعا روی داده یا نداده است.

اگر طی دوره ای دچار ضربه روحی شده اید یا در رابطه ای بوده اید که از شما سوء استفاده شده و نمی توانید جزئیات و مراحل اتفاق ها را دقیقا به خاطر بیاورید، این می تواند علامت سوء استفاده عاطفی باشد.

همسرتان به شما آسیبی می زند، اما به شما می گوید، چون دوست تان دارد یا خوبی تان را می خواهد این کار را می نماید و شما هم کم کم این حرف را باور می کنید. هیچکس نمی تواند شما را مورد سوء استفاده کلامی یا فیزیکی قرار دهد یا مدام شما را تحت نظر بگیرید و مدعی شود این رفتار ها به نفع خودتان است.

همسرتان به شما آسیب و لطمه فیزیکی می زند، اما به شما می گوید در واقع این خودتان بوده اید که اول خشونت به خرج داده اید. به حس درونی تان و شواهد موجود اعتماد کنید. اگر همسرتان به شما آسیب فیزیکی می زند، شما را کنترل می نماید، یا از توهین و سوء استفاده کلامی نسبت به شما استفاده می نماید، این تقصیر شما نیست.

یک راه خوب برای اینکه متوجه شوید چه کسی اول خشونت نشان می دهد این است که از خودتان بپرسید: در زندگی مشترک شما چه کسی زندگی اش را فدا و از خواسته هایش چشم پوشی نموده است؟ اگر به این جواب رسیدید که بخش های زیادی از زندگی خودتان و احتیاجهای تان را نادیده گرفته اید تا طرف مقابل تان را راضی کنید، پس این همسر شماست که نسبت به شما خشونت نشان می دهد.

همسرتان به شما آسیب می زند، اما منکر رفتارش می شود یا آن را بی اهمیت جلوه می دهد یا می گوید اصلا چنین اتفاقی نیفتاده است. اگر می دانید همسر شما به شما آسیب رسانده، اما انکارش می نماید، پس از شما سوء استفاده عاطفی می نماید.

چگونه یاد بگیرید به خودتان اطمینان کنید

اولین و مهم ترین قدم برای نجات خودتان از سوء استفاده عاطفی این است که یاد بگیرید خودتان را باور کنید. ایجاد اطمینان نسبت به خودتان و حس درونی تان، مهارتی است که همه ما با تمرین روزانه به آن می توانیم برسیم. راه هایی برای آغاز اطمینان به خودتان:

1. ذهن مطلعی را تمرین کنید

سوء استفاده عاطفی می تواند شما را نسبت به افکار و احساسات خودتان بیگانه کند، بنابراین اولین کاری که باید بکنید این است که به ندای درون تان گوش دهید. یاد بگیرید که به خودتان فرصت بدهید احساسات منفی تان را حس کنید تا به التیام شان یاری کنید.

از احتیاج های اساسی تان آغاز کنید و به جای اینکه آن ها را نادیده بگیرید به آن ها توجه کنید مثلا، گرسنگی، خستگی و تشنگی. سپس قدم دوم را با توجه کردن به هیجانات تان بردارید. احتیاجی نیست تغییرشان دهید یا خودتان را بابت آن ها سرزنش کنید؛ فقط کافیست به تجربیات حسی و هیجانی خودتان اهمیت دهید و برای شان ارزش قائل باشید.

2. احساسات و افکارتان را یادداشت کنید

خیلی خوب است عادت کنید افکار و احساسات خود را هر روز یادداشت کنید. این کار یاری تان می نماید با صدای درون تان هماهنگ تر شوید. شما می توانید به الگو های معمول در افکار و رفتارهای تان مطلع شوید و آن ها را بشناسید و متوجه شوید چه احساساتی معمولا بر زندگی تان مسلط ترند. اشکالی ندارد گریه کنید و اندوهگین باشید، اما به این شرط که تمام روزتان اینگونه طی نشود. برای احساسات خود محدودیت زمانی در نظر بگیرید و هیجانات خود را تحت کنترل داشته باشید.

یادداشت کردن و نوشتن در ضمن می تواند راهی برای جدا کردن افکار و احساسات خودتان از باور هایی باشد که همسرتان سعی دارد به شما القا کند تا به این ترتیب از شما سوء استفاده عاطفی نماید. لیستی از الگو های رفتاری منفی همسرتان نسبت به خودتان تهیه کنید. سپس لیستی از احساسات مثبتی که نسبت به خود دارید تهیه نموده و این دو لیست را با هم مقایسه کنید.

3. احساسات و عقاید خودتان را باور کنید

اگر کسی هستید که مدام به دنبال دریافت تائید و تصدیق از سوی همسر و دوستان و آشنایان برای نظرات خود هستید، پس بهتر است مطلعانه تمرین کنید که به خودتان و عقایدتان احترام بگذارید و خودتان به آن ها اعتبار بدهید. ایرادی ندارد به دنبال حمایت و تائید از جانب کسی که او را دوست دارید باشید، اما این را هم باید یاد بگیرید که اول خودتان، خودتان را قبول داشته باشید.

این بار که متوجه شدید تمایل دارید یک نفر دیگر عقیده، احساس و یا دریافت تان را تائید کند، چند لحظه صبر کنید، بنشینید و پیش خودتان به آن مُهر تائید بزنید. در ابتدا ممکن است سخت باشد، اما هر چه بیشتر تمرین کنید، بیشتر به خودتان اعتماد خواهید کرد.

4. نسبت به ادعا های او درست واکنش نشان دهید

یادتان باشد بحث کردن با کسی که از شما سوء استفاده عاطفی می نماید، منجر به شکست تان خواهد شد. رفتار دفاعی شما مانند سوخت برای اوست و با گفتن اینکه شما یک فرد عصبی، شکاک، احمق یا ... هستید به شما جواب خواهد داد. هر چه بیشتر سعی کنید از خودتان دفاع کنید، او بیشتر سعی می نماید شما را احمق جلوه دهد و برچسب های گوناگون به شما بچسابند. پس تمام کوشش تان را بکنید تا خودتان را آرام و خونسرد نگه دارید.

پس به جای اینکه روی حرف خودتان پافشاری کنید به همسرتان بگویید هر چند حرف هایش را می شنوید، اما چیز هایی که او می گوید، تجربه و احساس شما نیست. می توانید گفتگویی را با عبارت های غیرتهدید آمیز آغاز کنید مثلا: انگار نگاه من و تو به این مسئله متفاوت است، موافقی در خصوصش با هم حرف بزنیم؟.

5. خودتان را دست کم نگیرید

بخشی از سوء استفاده عاطفی، تحقیر است. پس مطلع باشید که چه زمانی آغاز به شک کردن به خودتان و صدای درون تان که سعی دارد به شما بگوید حق با شماست می کنید. به جای اینکه از خودتان بپرسید: او اصرار دارد چه چیزی را به من بقبولاند؟، از خودتان بپرسید: نظر واقعی ام در خصوص چیزی که روی داده چیست؟. این رویکرد به شما اجازه می دهد در تعاملات تان اعتماد بنفس داشته باشید.

افراد خارج از رابطه نیز می توانند به عنوان سوم شخص به شما یاری نمایند و این نکته مهمی خصوصا در روابطی است که یکی قصد سوء استفاده عاطفی از دیگری را دارد و سعی می نماید به او احساس تنهایی یا بی ارزش بودن بدهد. اگر همسرتان سعی می نماید چیزی را که در اعماق وجودتان می دانید درست است، نادرست جلوه بدهد می توانید از یک دوست قابل اعتماد نظر بخواهید و عقیده تان را با او چک کنید.

6. از یک درمانگر یا زوج درمانگر حرفه ای یاری بخواهید

اگر فکر می کنید به تنهایی قادر به طی این پروسه نیستید، پس از یک درمانگر یاری بخواهید. این یکی از بهترین کار هایی است که برای یاری به خودتان می توانید انجام دهید. هدایت هایی یک درمانگر می تواند پروسه التیام و قوی شدن تان را سرعت ببخشد. یک درمانگر خوب به شما یاری می نماید افکار، نظرات و دریافت های خودتان را از باور های کسی که قصد سوء استفاده عاطفی از شما را دارد جدا کنید و به ابزار های خود باوری مجهز شوید و یاد بگیرید چگونه بهترین پشتیبان خودتان باشید. یک زوج درمانگر نیز می تواند به شما یاری کند رویکرد مناسبی در رابطه تان در پیش بگیرید و رفتار نامناسب همسرتان را با درایت اصلاح نمایید.

شما قوی تر خواهید شد

کسب توانی دوباره برای گوش دادن به صدای درون و اطمینان کردن به عقاید و باور های خودتان شاید زمان بر باشد، اما قطعا غیرممکن نیست. التیام پیدا کردن از یک رابطه عاطفی که با سوء استفاده آسیب دیده، چالش برانگیز است و یاد دریافت اینکه مرز اعتماد به خودتان و اعتماد به دیگران را تشخیص دهید، قدم گذاشتن به جهانی ناشناخته ها به نظر می رسد، اما خود باوری یک عضله است؛ هر چه بیشتر آن را تمرین بدهید، قوی تر خواهد شد.

به خودتان اطمینان کنید، شما یک انسان شگفت انگیزید. همه ما این قدرت را داریم که خود را بازیابی کنیم و بعد از حوادث و تجربیات تلخ و گزنده، یک زندگی شاد و رضایت بخش را دوباره آغاز کنیم. صدای درون شما نابود نشده است، بلکه عقاید کسی که قصد سوء استفاده عاطفی از شما را داشته بر آن سایه افکنده است و حالا که تحت این نفوذ نیستید می توانید صدای درونی تان را قوی تر کنید.

منبع: talkspace

منبع: برترین ها

به "وقتی همسرتان از شما سوءاستفاده عاطفی می نماید..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی همسرتان از شما سوءاستفاده عاطفی می نماید..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید