یادداشت، اتمام حجت انتخاباتی به سبک ترامپ در افغانستان

به گزارش وبلاگ فروغ، سفر دونالد ترامپ به افغانستان و نوع مواجهه او با اشرف غنی این فرضیه را تقویت نموده که واشنگتن تمام قد قصد به قدرت نشاندن مجدد رئیس جمهور کنونی را دارد.

یادداشت، اتمام حجت انتخاباتی به سبک ترامپ در افغانستان

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فروغ، پنجشنبه شب دونالد ترامپ در سفری از پیش اعلام نشده وارد افغانستان شد و مستقیم به پایگاه هوایی بگرام در 40 کیلومتری کابل رفت و دلیل آمدنش را ملاقات با نظامیان آمریکا به مناسبت روز شکرگزاری گفت. براساس اخبار منتشر شده در این سفر 2.5 ساعته ترامپ تنها با اشرف غنی در بگرام ملاقات نموده است.

چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغاستان در حالی حدود دو ماه پیش برگزار گردید که چیزی حدود 10 درصد واجدین شرایط انتخابات در آن شرکت نموده و در مجموع یک میلیون و هفتصد هزار رای به صندوق ها ریخته شد. با این حال شمارش همین تعداد آرا تاکنون پس از حدود دو ماه همچنان به تعویق افتاده و اختلاف گسترده تیم های انتخاباتی بر سر چگونگی شمارش آرا، این فرایند را به حالت تعلیق در آورده است.

تیم های مدعی در این انتخابات که تعدادشان به حداقل 4 تیم به رهبری غنی، عبدالله، حکمتیار و نبیل می رسد، هر کدام خود را پیروز نهایی انتخابات دانسته و اعلام نموده اند در صورت عدم اعلام نام آن ها به عنوان تیم پیروز با نتیجه نهایی مخالفت نموده و دست به اعتراض خواهند زد.

در افغانستان پسا 2001 این موضوع به اثبات رسیده که اعتراض راهی برای رسیدن به خواسته های قدرت طلبانه است و هر چه حجم اعتراض گسترده باشد می توان به سهم بیشتری در قدرت رسید.

حالا نیز تیم های انتخاباتی به دنبال تجربه مجدد اعتراض برای کسب قدرت در دولت آینده پس از اعلام نتایج نهایی هستند. بر همه نیز روشن است که پس از چند هفته اعتراض و خشونت در نهایت تیم های انتخاباتی با کسب بخشی از قدرت کم کم اعتراض را رها نموده و سرگرم بازی قدرت به بازیگردانی آمریکا می شوند.

اما انتخابات 2019 یک تفاوت اساسی برای آمریکایی ها دارد و مدت زمان زیادی برای صرف وقت و هزینه جهت آرام کردن اوضاع اعتراضات پس از اعلام نتایج نهایی را ندارند.

ترامپ و تیمش می دانند پس از همه ناکامی ها در برجام، رابطه با کره شمالی، جنگ تجاری با چین و در افتادن با شرکای اروپایی تنها برگ برنده شان برای انتخابات آینده افغانستان است.

یادداشت| گذری بر سخنان ترامپ در بگرام؛ 2 دروغ بزرگ و تقلا برای مذاکره با طالبان

تیم ترامپ عجله دارد تا با سر و سامان دادن به نتایج نهایی انتخابات و سپس بازی در زمین صلح با طالبان، پیش از شروع رقابت های جدی انتخابات 2020 موضوع افغانستان را تا حدی به خاتمه نزدیک و از نتایج موقت آن به نفع خود بهره ببرند.

تیم ترامپ او را به این جمع بندی رسانده اند که اکنون فضای فرصت سوزی در افغانستان نیست و باید زمینه اعتراضات پس از اعلام نتایج انتخابات افغانستان را از بین برده و بلافاصله با استقرار دولت جدید به سراغ مذاکره مجدد با طالبان بفرایند.

آمریکا به دلایل مختلف به این جمع بندی رسیده که اشرف غنی باید مجدد بر کرسی قدرت نشسته و پیش بُرنده سیاست های عجولانه واشنگتن تا قبل از انتخابات 2020 باشد. اکنون زمان آن فرا رسیده که واشنگتن با تجربه اندوزی از انتخابات های گذشته، موضوع اعتراضات پس از اعلام نتایج را نیز حل نماید.

پس از برگزاری انتخابات 2019 افغانستان با همین هدف ده ها مقام آمریکایی به افغانستان سفر نموده و کوشش خود را برای آرام کردن سایر رقبا به کار بستند تا جلوی اعتراضات را بگیرند با این حال هر چه به زمان اعلام نتایج نزدیک تر می شدیم نشانه اعتراضات جدی خود را بیش از پیش هویدا می کرد.

حال به نظر می رسد ترامپ که تمام آبروی سیاست خارجی اش را به موفقیت در عرصه افغانستان بسته است و باید از آن به عنوان برگ برنده در انتخابات 2020 استفاده کند خود وارد میدان شده است.

سفر ترامپ به افغانستان و ملاقاتش با اشرف غنی و هم زمان با آن ملاقاتهای مقامات آمریکایی با سایر رقبای انتخاباتی غنی معنایی جز اتمام حجت انتخاباتی ندارد.

به نظر می رسد رقبای غنی نیز این پیغام را دریافت نموده و شاید راه معامله به جای اعتراض را در پیش گیرند و اعتراض حداقلی را برای احیای وجهه و تثبیت آن در دستور کار قرار دهند.

نویسنده: سیدحسام رضوی، کارشناس مسائل افغانستان

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "یادداشت، اتمام حجت انتخاباتی به سبک ترامپ در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، اتمام حجت انتخاباتی به سبک ترامپ در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید